Aktualności
XI edycja wystawy
„Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła”
Dodano: 24.12.2013 10:57
17 stycznia - 9 lutego 2014
Galeria Węgierskiego Związku Artystów Plastyków w Budapeszcie
(ul. Andrássy, nr 5, I piętro)
W styczniu, w galerii Węgierskiego Związku Artystów Plastyków w Budapeszcie, zaprezentowana zostanie XI edycja wystawy „Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła”. Organizatorzy po raz kolejny stwarzają okazję spotkania z najwybitniejszymi artystami medalierami z Czech, Słowacji Węgier i Polski. W wystawie uczestniczy po dwóch artystów z każdego kraju, twórcy prezentują po 25 dzieł z ostatnich lat, zatem na wystawie eksponowanych będzie około 200 prac medalierskich i małej formy rzeźbiarskiej. Wystawa potrwa od 17 stycznia do 9 lutego 2014 roku.
Artyści prezentujący prace na wystawie: Ondrej Ďurian SK, Imrich Svitana SK, Jiří Dostál CZ, Jiří Seifert CZ, Budahelyi Tibor HU, Szanyi Péter HU, Urszula Walerzak PL, Robert Kotowicz PL
„Twórczość medalierów, która została zaprezentowana w XI edycji wystawy - Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła to kolejny, udany pod względem doboru artystycznych osobowości oraz możliwości formalnych, pokaz twórczego potencjału, jakim dysponuje dzisiejsza sztuka medalierska i mała forma przestrzenna.
Obok klasycznych medali lanych (Jiří Dostál), plakiet oraz małych form rzeźbiarskich, zostały zaprezentowane medale bite oraz monety (Urszula Walerzak, Robert Kotowicz), jak również medale przestrzenne i składane (Urszula Walerzak). W szerokim spectrum poglądów plastycznych pojawiają się coraz bardziej nietypowe dla działalności medalierskiej tworzywa takie jak futro, włosy ludzkie (Tibor Budahelyi), lub elementy codzienności jak żyletki (Imrich Svitana), detale stalowe, odciśnięte i odlane w brązie płótno, gwoździe (Péter Szanyi), czy surowce takie jak łupek (Jiří Seifert) lub miedź i mosiądz (Ondrej Ďurian).
[...] Współczesna sztuka medalierska, podobnie jak inne współczesne dyscypliny sztuk wizualnych, podlega przeobrażeniom, odzwierciedlając tendencje rzeczywistości. Stara się jednak zachować klasyczne dla siebie wartości, jakimi są możliwości gabarytowe i warsztat, oraz kunszt artystyczny. Współczesne medalierstwo reprezentowane jest przez twórców o rozpoznawalnym, oryginalnym stylu. Cykl wystaw Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła w pełni prezentuje bogactwo tendencji stylistycznych, różnorodność inspiracji i specyfikę rozwiązań dotyczących technologii, jest on dzięki temu jednym z najważniejszych przedsięwzięć prezentujących indywidualne tendencje w medalierstwie”.
(Fragment recenzji wrocławskiej wystawy, Anna Bujak „Mała forma w wielkim stylu”, styczeń2013)
Wystawa miała swoją premierę we wrocławskim Muzeum Militariów Arsenał Miejski w dniach (16 listopada - 24 grudnia 2012 r.), następnie była prezentowana była w Muzeum Monet i Medali, w Kremnicy (20 lutego - 31 marca 2013 )
Wernisaż: 17 stycznia 2014 r., godz. 18.00
Wystawa została zorganizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Spotkań Wyszehradzkich oraz dofinansowana przez miasto Wrocław.
Partnerzy: Węgierski Związek Artystów Plastyków w Budapeszcie, Instytut Polski w Budapeszcie, Slovácké muzeum w Uherském Hradišti, Muzeum Sztuki Medalierskiej – Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławiu
WIĘCEJ: TUTAJ
Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Współorganizator:
Węgierski Związek Artystów Plastyków w Budapeszcie
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Przejdź do pełnej galerii